دفتر مالکیت فکری
سوالات متداول

 

 

 

1-    پتنت چیست و از چه اهمیتی برخوردار است؟

پتنت (Patent) که در زبان فارسی به آن ثبت اختراع یا گواهی ثبت اختراع گفته می‌شود، سندی مبنی بر اعطای حق مالکیت به مالک اختراع است که به‌وسیله‌ی اداره ثبت اختراع هر کشور تفویض می‌شود. به موجب این حق، مالک به مدت مشخص می‌تواند از بهره‌برداری تجاری دیگران از اختراع خود در کشوری که در آن ثبت انجام شده است، ممانعت کند.

2-    چه طرحی قابلیت پتنت شدن دارد؟

هر محصول یا فرایندی که از شرایط زیر برخوردار باشد، می‌تواند به عنوان اختراع ثبت شود:

·        الزام سودمندی (Utility Requirement) یا کاربرد صنعتی (Industrial Applicability)

·        الزام نوآوری (Novelty Requirement)

·        غیر بدیهی بودن (Non_obviousness) یا گام ابتکاری (Inventive Step)

3-    مراحل ثبت درخواست در کشور امریکا چیست؟

·          تکمیل فرم‌ها (فرم ثبت اطلاعات اختراع، فرم شرح اختراع، فرم تعهدنامه و فرم مالکیت که از طریق دفتر مالکیت دانشگاه در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.)

·          ثبت درخواست در سامانه

·          انعقاد قرارداد با کانون در صورت تأیید درخواست (پرداخت هزینه مربوط به قرارداد توسط دانشگاه صنعتی شریف)

·          ثبت موقت یک‌ساله در امریکا و ایجاد حق تقدم (تهیه درفت اولیه توسط متقاضی)

·          ثبت دائم تا یک سال پس از ثبت موقت (تهیه درفت نهایی توسط کارگزاران کانون پتنت)

·          مرحله‌ی داوری درخواست در کشور امریکا

·          ثبت تقاضانامه‌ی PCT

·          تائید نهایی یا رد درخواست

4-    آیا چاپ مقاله، شرکت در کنفرانس و برگزاری جلسه دفاع تأثیری در فرایند ثبت اختراع دارد؟

بله، ملاک کانون پتنت ایران، عدم انتشار مقالات تا قبل از بررسی و ثبت موقت آن است؛ لذا در صورتی‌که در زمان بررسی، یک مقاله بر روی اینترنت در دسترس قرار بگیرد، برای آن درخواست، مشکلاتی ایجاد می‌­گردد. بنابراین در صورت انتشار مقاله قبل از تائید درخواست مربوط به آن در ایران (حدوداً ۴ ماه)، مسئولیت آن بر عهده متقاضیان گرامی است. بایستی توجه داشت که ثبت یک مقاله، به خودی خود مشکلی ندارد، ولی در صورت تأیید و انتشار، مشکل‌ساز خواهد بود. در صورت اجبار به چاپ مقاله، توصیه می‌گردد که پیش از آن، اقدام به ثبت موقت اختراع شود. بنابراین توصیه می‌شود زمان تحویل مقاله هم‌زمان با ارسال درخواست ثبت اختراع باشد یا در شرایط مطلوب‌تر، ابتدا درخواست ثبت اختراع ارائه شود و سپس با رعایت فاصله‌ی زمانی مناسب،  نسبت به ارسال مقاله برای داوری اقدام شود.

به طور کلی از هرگونه خودافشایی به هر شکل ممکن (ارائه درکنفرانس، چاپ بروشور، چاپ مقاله، دفاع و دسترسی به پایان‌نامه در کتابخانه و سایت ایرانداک، ارائه اطلاعات بر روی سایت یا در نمایشگاه) پیش از ثبت موقت اختراع خودداری شود و در صورت اجبار به شرکت در کنفرانس یا انتشار مقاله ابتدا سریعاً نسبت به ثبت موقت اقدام کرده و سپس خودافشایی انجام شود. البته در رابطه با دفاع از پایان‌نامه، نیازی به انجام ثبت موقت نیست و می‌توان جلسه دفاع را به صورت محرمانه برگزار نمود و به کتابخانه دانشگاه نیز درخواست محرمانگی داد.

 

Copyright © 2012 Apycom jQuery Menus