تغییر سایت مرکز

 توجه: اطلاعات این سایت به روز نمی باشد. لطفا به سایت جدید مرکز خدمات آزمایشگاهی دانشگاه صنعتی شریف به آدرسhttp://centrallab.sharif.ir  مراجعه نمایید.

آزمایشگاه موزبائر

 آزمایشگاه Mössbauer

مرکز خدمات آزمایشگاهی

طیف سنجی موزبائر روش آنالیزی بسیار دقیق و غیر مخرب با کاربردهای متعدد است و به جهت شناسایی فاز، عیوب و نقوص کریستالی، خصوصیات فیزیکی، شیمیایی، ساختاری، مغناطیسی، الکترونیکی، پیوندها و پارامترهای وابسته به زمان از طریق تهییج ترازهای انرژی در هسته اتم، به کمک فرایند گسیل اشعه  بدون پس زنی (free recoil) به کار می رود. این روش، امکان دقیق تحلیل فاز و نیز شناسایی اتم‌های آهن در جهات مختلف کریستالوگرافی و نیز شناسایی اکسیدهای آهن را فراهم می‌کند.

اسپکتروسکوپی موزبائر مزیت‌هایی دارد که آن را به ابزاری قوی در بسیاری از زمینه‌های تحقیقاتی تبدیل کرده‌ است. علاوه بر بخش تحقیقاتی، طیف‌سنجی موزبائر پای خود را به حوزه‌های صنعتی نیز گشوده و زمینه گسترش تکنولوژی‌های نو که اعمال آنها متضمن آنالیزها و ارزیابی دقیق می‌باشد، فراهم نموده‌ است. به‌طوریکه این تکنیک در حال حاضر به عنوان جزء جدایی ناپذیر خطوط تولید در برخی صنایع مدرن دنیا به جهت کنترل کیفیت مواد مطرح است.

امکانات آزمایشگاه

آزمایشگاه موزبائر دارای یک اسپکترومتر است که قادر به اندازه‌گیری همزمان در مد عبوری (TMS:Transmission Mossbauer Spectroscopy) و مد بازگشتی (BackScattering) می‌باشد. در حال حاضر، آزمایشگاه، تنها در مد عبوری TMS،  قادر به ارائه‌ی خدمات می‌باشد.

طیف‌ها در دمای اتاق با استفاده از یک اسپکترومتر معمول با شتاب ثابت مجهز به چشمه Co57 جمع‌آوری می‌شود.

تجهیزات آزمایشگاه

دستگاه موزبائر Mössbauer Spectroscopy، مدل SM 1201، کمپانی RAS روسیه، سال 2010

نرم افزار تحلیل نتایج: MossFit

خدمات ارائه شده در آزمایشگاه

- انجام تست موزبائر

- ارائه پارامترهای هسته‌ای (IS, QS, Heff)

نکته: متقاضیان برای ارائه‌ی خدمات از قبل می‌بایست با اپراتور مربوطه تماس بگیرند. ارائه مقالات و توضیحات لازم در مورد نمونه‌ها در ارائه نتایج، از اهمیت بالایی برخوردار است. 

تماس با آزمایشگاه

کارشناس آزمایشگاه: آتوسا زنگنه

شماره تماس: داخلی 103   8-66166246-021

ایمیل:  zangeneh@clab.sharif.edu 

آدرس پستی: تهران، دانشگاه صنعتی شریف، پشت دانشکده هوا و فضا، مجتمع خدمات فناوری، مرکز خدمات آزمایشگاهی

 

 

Copyright © 2012 Apycom jQuery Menus