تغییر سایت مرکز

 توجه: اطلاعات این سایت به روز نمی باشد. لطفا به سایت جدید مرکز خدمات آزمایشگاهی دانشگاه صنعتی شریف به آدرسhttp://centrallab.sharif.ir  مراجعه نمایید.

آزمایشگاه XRD کفا

آزمایشگاه X-Ray
مرکز خدمات آزمایشگاهی

پراش اشعه ایکس X-Ray Diffraction یک روش غیر تخریبی با چند کاربرد است که اطلاعات جامعی درباره ترکیبات شیمیایی و ساختار کریستالین مواد طبیعی و صنعتی ارائه می‌دهد. هر ساختار کریستالی، الگوی پراش اشعه X منحصر به فرد خود را داراست که به عنوان اثر انگشت برای تعیین هویت آن استفاده شود. دستگاه XRD امکان تهیه الگوی پراش مواد را فراهم می‌نماید. آزمایشگاه اشعه X آزمایشگاه مرکزی دانشگاه صنعتی شریف مجهز به دو دستگاه XRD  از جدیدترین نسل‌های دستگاه پراش اشعه X می‌باشد. از خصوصیات ویژه این دستگاه می‌توان به سرعت بالای آن همراه با رزولوشن و حساسیت بهتر نتایج نسبت به نسل قبلی دستگاه‌های مشابه موجود در کشور اشاره نمود. به نحوی که کوچکترین جزئیات ساختاری نمونه، توسط این دستگاه ها قابل بررسی است. این قابلیت مرهون دتکتورهای پیشرفته موجود بر روی سیستم‌ها می‌باشد.

دستگاه XRD موجود در این آزمایشگاه، مجهز به Sample Changer بوده که امکان آنالیز 45 نمونه را در یک فرایند برنامه‌دهی فراهم می‌آورد. تمامی این موارد موجب می‌شود آنالیز XRD در این آزمایشگاه در کمترین مدت و با بهترین کیفیت قابل قبول انجام گیرد. به‌منظور اطمینان از صحت نتایج آنالیز، تجهیزات مذکور طبق برنامه معین به‌طور مستمر کالیبره می‌شوند.

این آزمایشگاه همچنین به تجهیزات آنالیزی SAXS مجهز است که در نوع خود در کشور منحصر به فرد است. لازم به توضیح است، آنالیز SAXS, Low Angle از جمله پرکاربردترین آنالیزها در شناسایی مشخصه‌های مواد نانو در مراکز تحقیقاتی مدرن دنیا است.

در آزمایشگاه X-Ray امکان مطالعه و شناسایی محصولات لایه نشانی از طریق تکنیک Grazing بر روی نمونه‌های لایه نازک و پوشش‌ها نیز فراهم است.

این آنالیز در حوزه شناسایی ترکیب و ساختار کریستالین لایه‌های نازک، شناسایی ترتیبی چند لایه‌ای‌ها و سطوح با ضخامت‌های مختلف استفاده می‌گردد.

امکانات مورد نیاز برای ارائه سرویس آنالیز X-Ray Reflectivity نیز در این آزمایشگاه مهیا است. این آزمون غیر مخرب، جهت تعیین مشخصه‌های فیزیکی لایه‌های نازک، همچون ضخامت، دانسیته، میزان زبری سطح و فصول مشترک لایه‌ها در محصولات صنایع فوق پیشرفته‌ای همچون صنایع نیمه هادی، زیر‌ساخت های صنایع الکترونیک و صنایع اپتیکی در آزمایشگاه‌های مدرن بکار می‌رود.

مدیر

آقای مهندس محمدمهدی صفاری

تجهیزات

دستگاه پراش اشعه ایکس XRD مدل دستگاه  X’Pert PRO MPD  PANalytical Company کشور سازنده هلند

دستگاه تفرق اشعه ایکس در زوایای پایین SAXS مدل دستگاه X’Pert PRO MPD PANalytical Company کشور سازنده هلند 

خدمات

آزمون XRD از طیف گسترده‌ای از مواد مایع، پودری، بالک، ورقه و شیت، نمونه‌های نانوساختار و لایه‌های نازک 
آزمونGrazing Incident XRD (GIXRD)   بر روی پوشش‌ها و لایه‌های نازک 

شناسایی ترکیب و ساختار کریستالین

تعیین پهنای پیک الگوی پراش (جهت محاسبه سایز کریستالیت مواد در ابعاد نانو)

تعیین سطح زیر منحنی (جهت محاسبه درصد کریستالینیتی نمونه)

آزمون Low Angle XRD بر روی نمونه‌های پودری، بالک، ورقه و شیت 

SAXS بر روی نمونه‌های نانوساختار و نانوسایز

آزمونReflectivity (XRR)  بر روی پوشش‌ها و لایه‌های نازک

آزمون  Azimuthal Scan       

تماس با آزمایشگاه

کارشناسان آزمایشگاه: خانم‌ها مهندس فعال نظری و مهندس بازیار

تلفن: 66166241-021 

ایمیل:    e.bazyar@clab.sharif.edu   ،   n.nazari@clab.sharif.edu

آدرس پستی: تهران، دانشگاه صنعتی شریف، پشت دانشکده هوا و فضا، مجتمع خدمات فناوری، مرکز خدمات آزمایشگاهی

 

 

 

Copyright © 2012 Apycom jQuery Menus