استاد شریف مخترع برتر 2023 شد

دکتر سمیه کوهی دانشیار دانشگاه صنعتی شریف موفق به کسب جایزه مخترع برتر (Best Patent Award 2023) کمیته دائمی همکاری‌های علمی و فناوری سازمان کنفرانس اسلامی (COMSTECH) شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف، طبق اعلام كميته دائمي همكاريی‌های علمی و فناوري سازمان کنفرانس اسلامی (COMSTECH)، جایزه مخترع برتر (Best Patent Award) در سال 2023 مشترکا به دکتر سمیه کوهی  دانشیار دانشکده مهندسی کامپیوتر و محققی از کشور مراکش تعلق گرفت.

بر اساس این اعلام؛ دو US Patent به همراه 10 مقاله ISI مربوطه، مستخرج از پروژه "طراحی و پیاده سازی پردازشگر نوری داده‌های زیستی" می‌باشند که با حمایت معاونت پژوهشی دانشگاه در آزمایشگاه OPL دانشکده مهندسی کامپیوتر انجام پذیرفتند.

گفتنی است کمیته دائمی همکاری‌های علمی و فناوری سازمان کنفرانس اسلامی که به اختصار کامستک COMSTECH نامیده می‌شود، یکی از راه‌های رشد و توسعه فناوری و همکاری‌های بین‌المللی و منطقه‌ای کشورها با یکدیگر است. این کمیته یکی از مراکز فعال در این زمینه است که به منظور افزایش همکاری‌های علمی و ارتقاء سطوح ارتباطات علمی کشورهای اسلامی تاسیس شده است. کمیته کامستک با هدف و تاکید بر توسعه آموزش‌های تکمیلی، سرمایه‌گذاری در بخش تحقیقات، توجه ویژه به فناوری اطلاعات و مبادله اطلاعات میان کشورهای اسلامی شکل گرفته است.

شایان ذکر است که جوایز این کمیته هر ساله در چهار بخش؛ بهترین پتنت ثبت شده طی پنج سال اخیر که موجب توسعه سیستم‌های تجاری یا دارای تأثیر ماندگار در  پیشبرد یک نظریه باشد، بهترین مقاله پژوهشی،  محقق جوان زیر چهل سال و  بهترین کتاب علمی چاپ شده توسط یک ناشر بین المللی، به محققان مسلمان سراسر جهان اعطا می‌شود.

لینک دسترسی به اطلاعات بیشتر